5 NAJWAŻNIEJSZYCH WSKAZÓWEK DOTYCZĄCYCH STRETCHINGU!

Kategorie: PRACA Z CIAŁEM

Stretching, trening uzupełniający każdego tancerza,a także niezbędna forma aktywności dla każdego, by zachować zdrowie. Czym tak naprawdę jest rozciąganie, dla kogo jest przeznaczone, jak się rozciągać i z jaką częstotliwością, by mieć efekty? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

 

1. CZYM W OGÓLE  JEST STRETCHING I JAKIE MA ZNACZENIE DLA TWOJEGO CIAŁA?

Stretching to nic innego, jak wydłużenie tzw. struktur kurczliwych, w których skład wchodzą: mięśnie, ścięgna, powięź. Struktury kurczliwe, jak sama nazwa wskazuje, są to struktury, które mają tendencję do kurczenia się, tj. zmniejszania, podczas codziennych czynności. Stretching jest więc działaniem opozycyjnym, któego zadaniem jest przywrócenie wyżej wymienionych elementów w ludzkim ciele, do  pierwotnego stanu. W przeciwnym razie, ciągłe skurczenie,a tym samym napięcie w mięśniach, powoduje kontuzje i dolegliwości bólowe. Ponadto, stretching, ma za zadanie wzmacniać mięśnie, poprzez zwiększanie włókien mięśniowych na długość (a nie na objętość, jak to bywa przy treningu siłowym). 

Systematyczna praktyka rozciągania,  niweluje więc napięcia i bóle mięśniowe, zwiększa elastyczność w ciele oraz zakres ruchomości w stawie, poprawia krążenie i ukrwienie mięśni, dotlenia tkanki, ale również pozwala na redukcję napięć i stresów. 

 

2.DLA KOGO PRZEZNACZONE SĄ ZAJĘCIA ROZCIĄGAJĄCE?

 • dla osób prowadzących tzw. siedzący tryb pracy;
 • dla osób "nadmiernie" aktywnych, czytaj sportowców, osób trenujących siłowo, gdzie mięśnie narażone są na duże skurcze, biegaczy i trenujących wszystkie inne dyscypliny;
 • dla tancerzy różnych technik tanecznych w celu zwiększania wymaganych w tańcu zakresów ruchowych;
 • dla osób odczuwających bóle mięśniowe, z naciskiem na bóle pleców i szyi;
 • dla osób z wadami postawy;
 • dla wszystkich, dla których zdrowie i równowaga w ciele, są priorytetem;

Każdej z wymienionych grup, zapewne będzie przyświecał inny cel uprawiania stretchingu, w związku z czym i trening będzie wyglądał inaczej. Faktem jednak jest, iż temat rozciągania powinien dotyczyć każdego.

 

3.  STRETCHING STATYCZNY vs.  STRETCHING DYNAMICZNY.

Istnieją różne odmiany stretchingu. Do najpopularniejszych należą: stretching statyczny oraz dynamiczny. Rozciąganie statyczne, ze względu na bezpieczeństwo wykonania, wydaje się być najczęściej stosowaną formą stretchingu. Polega na utrzymywaniu przez dłuższy okres czasu, jednej i tej samej pozycji. Stretching dynamiczny zaś, czyli wszelkiego rodzaju wymachy, rotacje i dynamiczne ruchy, stosowany jest w lżejszej formie podczas rozgrzewki, a także po cięższym treningu, kiedy ciało jest zecydowanie rozgrzane, elastyczne i mniej podatne na kontuzje. 

 

4. JAK SIĘ ROZCIĄGAĆ? PRZEBIEG SESJI STRETCHINGOWEJ.

Rozciąganie może stanowić zarówno oddzielny trening o własnej strukturze, jak również uzupełnienie treningu innej dyscypliny sportowej lub tanecznej. Nie istnieje jeden sprawdzony schemat zajęć stretchingowych. Ćwiczenia bowiem powinny być dostosowane do indywidualnych możliwości ćwiczących,a także ich wyjściowej sytuacji. Inaczej będą rozciągali się tancerze, inaczej osoby początkujące, które robią to wyłącznie dla zdrowia. 

 • Warto pamiętać, iż ciało jest całością i dobra, wartościowa, zdrowa sesja stretchingowa powinna zawierać ćwiczenia na wszystkie, najważniejsze partie ciała i grupy mięśniowe. Stretching TO NIE SZPAGAT!  Każdy trening powinien zawierać przynajmniej po dwa rózne ćwiczenia na określone partie mięśni. 
   
 • Rozgrzewka- jako przygotowanie całego ciała do wysiłku fizycznego, dotlenienie mięśni i poprawa ukrwienia, a także profilaktyka kontuzji. (!)NIGDY NIE ROZCIĄGAJ SIĘ NA ZIMNYM CIELE!
   
 • Nabudowywanie stopnia trudności- rozpoczęcie od lżejszych ćwiczeń, co również będzie zależne od samopoczucia, pory dnia i stopnia zaawansowania;
   
 • Przewaga ćwiczeń statycznych; 

 

5. CZĘSTOTLIWOŚĆ I CZAS ROZCIĄGANIA.

W przypadku stretchingu bardziej niż ilość, liczy się systematycznosć. Na częstotliwość będzie miał wpływ przede wszystkim cel i powód, dla których się rozciągasz, a także twoja obecna sytuacja, czyli punkt wyjściowy. Jeśli dopiero zaczynasz, dobrze by było robić to 2-3 razy w tygodniu, po minimum 15-20 minut, z czasem wydłużać treningi lub zwiększać ich częstotliwość. 

 

➡Jeśli wolisz posłuchac treści na ten temat, zapraszam Cię do obejrzenia materiału video:

 

➡Jeśli mieszkasz we Wrocławiu i chciałbyś wziąć udział w prowadzonych przeze mnie zajęciach stretchingowych, informację o najbliższych terminach, znajdziesz tutaj:

 

➡W celu otrzymywania wiadomości edukacyjnych i informacji o aktualnych działaniach Art Project Dance Education, wskocz na naszą listę subskrybentów, podając adres email tutaj.

 

PS. Jeśli przedstawione w tym artykule wskazówki, były dla Ciebie wartościowe, będzie mi bardzo miło, gdy podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzu poniżej. Jeśli masz pytania dotyczące poruszonej tu tematyki, napisz śmiało również w komenarzu, odpowiem na każde z nich!

Jeśli chcesz pozostać z Nami w kontakcie i jako pierwszy dowiadywać sie o nowych kursach, materiałach i wydarzeniach, wskocz na nasza listę subskrybentów,klikając tutaj

 

Dołącz także do Naszej zamkniętej grupy na FB, stworzonej z myślą o społeczności AP Dance Education. Kliknij tutaj.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Akceptuję