BALETOWY SURVIVAL

Kategorie: TANIEC KLASYCZNY

Zawsze marzyłeś o balecie i nareszcie odkrywasz, że możesz zgłębiać te sztukę, bez względu na swój wiek? Pierwsze zajęcia okazały się niezwykle ekscytujące, kreatywne, ale i wymagające, a to dokładnie to, czego chciałeś. Przez pierwsze miesiące, czujesz niezwykły „dreszczyk emocji” i motywację. Ale co dalej? W tańcu jest jak w miłości, zaczyna się od zauroczenia, ale to dopiero początek wielkiej przygody. Jak zatem wytrwać w tych trudniejszych momentach, kiedy przychodzi zwątpienie, zmęczenie i chęć porzucenia wszystkiego?

Czas na baletowy survival!

 

PERSPEKTYWA CZASU

Nie ma wątpliwości, co do faktu, że sztuka baletu jest wymagająca. Powrót na salę lub rozpoczęcie nauki jako dorosły, to wielka wygrana już na starcie. Jednakże, jedną z najważniejszych rzeczy, aby przetrwać, jest spojrzenie na taniec z perspektywy czasu. Jak mówi przysłowie: „Nie od razu Kraków zbudowano!”. W dzisiejszym świecie, w którym natychmiastowa gratyfikacja jest normą i oczekuje się efektów „na już”, trudno pogodzić się z faktem, iż niektóre rzeczy, będą wymagały czasu. Zawsze powtarzam, iż nie przez przypadek, szkoła baletowa trwa 9 lat! Niezależnie, jaka była Twoja motywacja, aby rozpocząć naukę tańca klasycznego, nie mniej ważne jest, aby pielęgnować ją na dalszym odcinku, tej wspaniałej podróży. W końcu,od tego zależy, czy przetrwasz!

 

REGENERACJA I ODNOWA BIOLOGICZNA

Ta druga, najczęściej kojarzy nam się jedynie z relaksacją w Spa, ale jest to termin dość często spotykany w profesjonalnym sporcie.

Treningi tańca klasycznego, to także treningi sportowe, a ciało z wiekiem, potrzebuje co raz więcej uwagi. Sama wspominam, jak w dzieciństwie, zupełnie bez konsekwencji, mogłam sobie pozwolić na rozpoczęcie tańca bez rozgrzewki, co dziś, okupiłabym, co najmniej tygodniem porządnego bólu i dolegliwości!

Jakiekolwiek ćwiczenia w dzieciństwie, wydawały się proste. Nie trzeba było martwić się o ból mięśni i samopoczucie kolejnego dnia. W życiu dorosłym, z pewnością, nie raz odczułeś, że bywa inaczej, dlatego tak ważne jest, ile uwagi poświęcasz swojemu ciału. Co dokładnie mam na myśli? Rozgrzewka, rozciąganie, masowanie, rollowanie, raz na jakiś czas wizyta u masażysty/fizjoterapeuty, odpowiednie żywienie. Poświęcenie czasu i uwagi swojemu ciału, zapewni nie tylko zdrowie i aktywność na długie lata, ale również, przyczyni się do poprawy techniki Twojego tańca.

 

ZAANGAŻOWANIE

Zaangażowanie zawsze było jedną z sił napędowych, które zapewnią przetrwanie w trudnych czasach. To niezrównane z niczym uczucie, robienia czegoś wspaniałego dla ciała i duszy!

Zaangażowanie sprawi, że nie będziesz miał wątpliwości, co wybrać w upalne popołudnie, wyjście z przyjaciółmi, czy kolejną lekcję baletu? Zaangażowanie w pasję, bez względu na zmęczenie, ciężki dzień w pracy, czy gorszy dzień i jesienną chandrę. Kiedy naprawdę zaangażujesz się w to, co robisz, odkryjesz, że taniec, staje się lekiem, na niejedno „zło” w Twoim życiu.

 

INSPIRACJA

Będą chwile ciężkie. Chwile, w których będziesz potrzebować dodatkowej inspiracji i motywacji. Może ona przybrać różne formy. Może to być wyjście na spektakl baletowy, koncert, widowisko z udziałem zawodowych tancerzy. Wiem, ile radości i tchnienia „nowego”, daje moim kursantom wyjście na spektakl, w którym potrafią rozpoznać elementy, wykonywane na zajęciach.

Innym sposobem, mogą okazać się chociażby warsztaty z innymi nauczycielami, ostatecznie również książki, filmy i programy o balecie, których bez liku znajdziesz w internecie.

 

SPOŁECZNOŚĆ

Nic tak nie pomaga, jak posiadanie wokół ludzi, którzy podzielają z Tobą Twoje pasje, a czasem i trudności. Pamiętaj, że osoby z Twojej grupy, mogą w tym momencie, przeżywać to samo, bądźcie więc dla siebie wsparciem. Wspólne wyjście, rozmowa, wzajemna pomoc, to wspaniałe doświadczenie.

 

Wszystko, co piękne i wartościowe, ma swoją cenę. Sztuka baletu nie należy do najłatwiejszych i wygrywają w niej, jedynie najwytrwalsi. Tych kilka zasad, z pewnością, ułatwi Ci drogę i pozwoli Ci przetrwać w trudnych momentach. A jakie są Twoje sposoby? Podziel się nimi w komentarzu!

 

➡ Jeśli zainteresował Cię temat "inspiracji", poruszam go również w jednym z odcinków "Porannej Akademii Tańca", który możesz obejrzeć tutaj. 

➡ Jeśli mieszkasz we Wrocławiu i chciałbyś dołączyć do zajęć z tańca klasycznego dla osób dorosłych, informacje znajdziesz tutaj.

➡W celu otrzymywania wiadomości edukacyjnych i informacji o aktualnych działaniach Art Project Dance Education, wskocz na naszą listę subskrybentów, podając adres email tutaj.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Akceptuję