CZY WIEK JEST PRZESZKODĄ W PODJĘCIU NAUKI TAŃCA KLASYCZNEGO?

Kategorie: TANIEC KLASYCZNY

Nauka tańca klasycznego, rozpoczynana w dojrzalszym wieku, wciąż wzbudza wiele ciekawości, watpliwości, a czasem nawet kontrowersji. Przyjęło się twierdzić, że edukacja baletowa zarezerwowana jest wyłącznie dla dzieci, ewentualnie młodzieży. Czy oby na pewno? Czy istnieją aspekty, w których osoba dorosła może mieć przewagę w swojej nauce nad młodszymi oraz na co zwrócić uwagę, wybierając zajęcia w nieco starszym wieku? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście. 

 

 

Jeżeli myślisz, że możesz czegoś dokonać lub myślisz, że nie możesz tego dokonać, to w obydwu przypadkach masz rację. 

Henry Ford

 

Cytat powyższy, przywoływany jest w różnych postaciach i kontekstach, zwraca jednak uwagę na, moim zdaniem, jedną z fundamentalnych kwestii - przekonania. Jako pedagog, z wieloletnim już doświadczeniem w nauce dorosłych, często powtarzam, iż moim zadaniem, nie jest przekonywanie kogoś do swoich racji i walka z jego przekonaniami. Moim zadaniem jest pomóc ludziom, którzy uwierzyli, że taniec klasyczny, jest dla nich możliwy i którzy, w pewnym sensie, już podjęli decyzję, że są gotowi prozpocząć naukę tańca klasycznego, ze wszystkim tym, z czym się wiąże. Moją misją, jest wskazanie drogi, poprowadzenie, i wyposarzenie w odpowiednie do tego narzędzia. 

 

PUNKT WYJŚCIOWY?  CEL

Cel, czyli "dlaczego coś robisz?", będzie w dużym stopniu warunkować, jak to robisz. Określenie celu, dla którego osoba dorosła decyduje się na naukę tańca klasycznego w nieco późniejszym wieku, niż to ogólnie przyjęte, jest jednym z kluczowych kroków w powyższej edukacji. Najczęściej popełnianym błędem, jest skupianie się na celach towarzyszących uczniom profesjonalnych szkół baletowych, czyli chęci wykształcenia młodego człowieka na przyszłego artystę baletu- profesjonalnego tancerza. Z tego punktu widzenia, faktycznie nie miało by to większego sensu. 

Cel nauczania osób dorosłych jest odmienny od powyższego,a w związku z tym, stawiane są także inne wymagania. A co, gdyby okazało się, że istnieją aspekty,w których osoby dorosłe, maja przewagę nad młodszymi?

 

ŚWIADOMOŚĆ I ZROZUMIENIE

Osoba dorosła bardzo często uczy się inaczej. Przede wszystkim, jest dużo bardziej świadoma swojego ciała, potrafi zrozumieć, jakimi mięśniami pracować i często uczy się z większą ciekawością i zainteresowaniem. Zgłębia taniec szerzej, próbując zrozumieć, dlaczego taki, a nie inny element występuje w tańcu klasycznym, po co się go stosuje, jaki ma charakter, dlaczego prawidłowe jego wykonanie jest tak istotne dla dalszej nauki i jakie korzyści przyniesie jej ciału?

 

SKUPIENIE I KONCENTRACJA

Osoba dorosła charakteryzuje sie zdecydowanie większą koncentracją, zwłaszcza jeśli chodzi o tak szczegółowe i precyzyjne rzeczy. Ma to związek głównie z faktem, iż układ nerwowy u dzieci, wciąż jeszcze, znajduje sie na etapie rozwoju. Osoba dorosła jest w stanie utrzymać skupienie na jednej rzeczy znacznie dłużej niż w przypadku młodszych dzieci. 

 

OSOBISTE "DLACZEGO?"

Osoba dorosła wie, dlaczego przychodzi na zajęcia z baletu. Powody oczywiście mogą być różne, ktoś zakochuje się w balecie w całości, ktos chcę poprawić technikę swojego tańca, ktoś inny przyszedł wzmocnić i wydłużyc mięśnie, w trosce o swoje zdrowie, ale każdy uczestnik, ma w tym swój cel. A jeśli wiesz, dlaczego coś robisz, to robisz to z dużo większym zaangażowaniem, wytrwałością i najczęściej większymi efektami. 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ Z TAŃCA KLASYCZNEGO DLA OSÓB DOROSŁYCH

Niestety, wciąż jeszcze nie istnieją gotowe metody na to, jak przekazywać wiedzę z tańca klasycznego, osobom dorosłym. Metody tej pracy, są zwykle metodami autorskimi, płynącymi z doświadczenia. Jedną z niezwykle istotnych kwestii jest jednak aspekt psychiczny. Jeśli Twój nauczyciel twierdzi, że w twoim wieku już nic nie zdziałasz, to z pewnością nie jest to właściwa osoba. Z  czym głównie wiąże się praca z osobami dorosłymi? Przede wszystkim ZROZUMIENIE I CIERPLIWOŚĆ. Zrozumienie, że osoba taka potrzebuje więcej czasu, zrozumienie, że początki nauki tańca, to często ogromne zmaganie się ze swoim ciałem,ale chyba najbardziej, zrozumienie, że taniec, to nie tylko fizyczność i to, co często stoi na przeszkodzie w osiaganiu wyników w tańcu, wśród osób w dojrzalszym wieku, to ogromna krytyczność wobec siebie samego, zwątpienie, brak wiary we własne możliwości, a często także, brak wsparcia wśród rodziny i najbliższych, no bo "co Ty się na balet zapisałaś, w Twoim wieku? Po co Ci to?" Aspekt mentalny w nauce dorosłych, stoi na równi z aspektem fizycznym.

 

➡Jeśli wolisz posłuchać treści na ten temat, zapraszam Cię do obejrzenia materiału video:

 

➡Jeśli mieszkasz we Wrocławiu i chciałbyś dołączyć do zajęć z tańca klasycznego dla osób dorosłych, informacje znajdziesz tutaj:

 

➡W celu otrzymywania wiadomości edukacyjnych i informacji o aktualnych działaniach Art Project Dance Education, wskocz na naszą listę subskrybentów, podając adres email tutaj.

 

PS. Jeśli przedstawione w tym artykule wskazówki, były dla Ciebie wartościowe, będzie mi bardzo miło, gdy podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzu poniżej. Jeśli masz pytania dotyczące poruszonej tu tematyki, napisz śmiało również w komenarzu, odpowiem na każde z nich!

 

 

Jeśli chcesz pozostać z Nami w kontakcie i jako pierwszy dowiadywać sie o nowych kursach, materiałach i wydarzeniach, wskocz na nasza listę subskrybentów,klikając tutaj

 

Dołącz także do Naszej zamkniętej grupy na FB, stworzonej z myślą o społeczności AP Dance Education. Kliknij tutaj.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Akceptuję