DLACZEGO W TAŃCU POWINIENEŚ POPEŁNIAĆ BŁĘDY?

Kategorie: PSYCHOLOGIA TAŃCA

Na co dzień raczej wolimy być idealni, wyrzucając sobie niejednokrotnie, że przecież powinniśmy byli wiedzieć, przewidzieć, trzy razy się zastanowić, wszystko, tylko nie popełnić błąd! Tymczasem, na sali baletowej, sprawa wygląda nieco inaczej. Kilka prawd, dlaczego nie powinniśmy unikać błędów w nauce tańca.

 

KOREKTA I DYSKUSJA

Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę tańca, potrzebujesz zrozumieć, że poprawianie niedociągnięć przez Twojego nauczyciela, jest czymś zupełnie normalnym. Zwrócenie Ci uwagi, zawsze daje szansę na poprawę, a także wyjaśnienie, dlaczego daną rzecz należy zrobić inaczej i jak to w praktyce wykonać. Poprawianie błędów, świadczy również o tym, że Twój nauczyciel Cię widzi i chce Ci pomóc.

Osobiście bardzo lubię, gdy niektóre poprawki powodują dyskusję na zajęciach, co oznacza, że wszyscy mogą skorzystać z uwagi nauczyciela i wyciągnąć wnioski z cudzego błędu. Uwagi pedagoga, stwarzają okazję do wykonania danego elementu w sposób, w jaki wcześniej go nie wykonywałeś, niezależnie od tego, czy to twój błąd, czy Twojej koleżanki. Jeśli jesteś w stanie, chociaż spróbować, zrobić coś inaczej, to również możesz się spodziewać innych rezultatów!

 

BŁĘDY RÓWNA SIĘ PRAKTYKA

Każda korekta zastosowana na lekcji, daje doskonałą okazję do ćwiczeń. Ćwiczenie pod czujnym okiem nauczyciela jest najlepszą praktyką. Twój pedagog rozumie, w jaki sposób należy wykonać dany ruch, więc może Ci pomóc, poprawić jakość jego wykonania. Nawet jeśli korekta nie była dedykowana specjalnie Tobie, skorzystasz z wypróbowania jej i na swoim ciele. Czasami poprawki bywają indywidualne, ale jeśli korekta jest wystarczająco ogólna i może być zastosowana u wszystkich, dobry nauczyciel omówi ją z całą grupą, tak, by wszyscy na Tym skorzystali.

Celem zajęć baletowych, w tym także tych, poświęconych osobom dorosłym, jest NAUKA baletu! Nikt więc nie oczekuje od Ciebie, że będziesz w stanie zrobić wszystko idealnie za pierwszym razem!

 

BŁĘDY POMAGAJĄ ROZWINĄĆ ŚWIADOMOSĆ CIAŁA

Uwielbiam na zajęciach, gdy błąd równa się „odkrycie”. I do tego to głośne „Achaaaaa”...

Dzięki błędom, zaczynamy rozumieć sedno danego ruchu, czy elementu, a nie tylko sposób jego wykonania.

Zasady przewodnie baletu, zawsze pozostaną niezmienione, ale każde ciało, będzie reagować na nie, inaczej. Popełnianie błędów przyczyni się do większego poczucia własnego ciała.

 

BŁĘDY OZNACZAJĄ POPRAWĘ TECHNIKI I MYŚLENIA

To, że czegoś nie wiesz, lub nie umiesz tego wykonać, nie oznacza, że nie nadajesz się do baletu.

Niewiedza daje Ci możliwość nauki i doskonalenia swoich umiejętności i techniki, tym bardziej, jeśli Twoje błędy, prowadzą ostatecznie do poprawek i dobrych praktyk.

Przy okazji doświadczysz, jak wielką rolę w balecie odgrywa Twój mózg i myślenie!

Kiedy wraz z dobrymi nawykami ruchowymi, idą w parze, dobre nawyki myślenia, jesteś na najlepszej drodze, do ogromnego rozwoju!

 

Błędy to przede wszystkim możliwoś uczenia się! Nie sugeruję oczywiście, że powinieneś je nagminnie i bezmyślnie popełniać, a raczej chcę uświadomić Cię, że są one czymś zupełnie normalnym, a z punktu widzenia pedagoga dodam, iż każdy nauczyciel daje uwagi tylko wtedy, kiedy wie, że uczeń jest w stanie je poprawić i tym samym się rozwinąć. A więc, jeśli otrzymujesz spersonalizowaną korektę, to znaczy, że Twój nauczyciel wierzy, że stać Cię na więcej!

 

➡Jeśli mieszkasz we Wrocławiu i chciałbyś dołączyć do zajęć z tańca klasycznego dla osób dorosłych, informacje znajdziesz tutaj.

➡W celu otrzymywania wiadomości edukacyjnych i informacji o aktualnych działaniach Art Project Dance Education, wskocz na naszą listę subskrybentów, podając adres email tutaj.

 

PS. Jeśli przedstawione w tym artykule wskazówki, były dla Ciebie wartościowe, będzie mi bardzo miło, gdy podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzu poniżej. Jeśli masz pytania dotyczące poruszonej tu tematyki, napisz śmiało również w komenarzu, odpowiem na każde z nich!

 

 

Jeśli chcesz pozostać z Nami w kontakcie i jako pierwszy dowiadywać sie o nowych kursach, materiałach i wydarzeniach, wskocz na nasza listę subskrybentów,klikając tutaj

 

Dołącz także do Naszej zamkniętej grupy na FB, stworzonej z myślą o społeczności AP Dance Education. Kliknij tutaj.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Akceptuję