JAK ROZWIJAĆ SIĘ W TAŃCU, KIEDY CZUJESZ, ŻE PRAGNIESZ WEJŚĆ NA NOWY POZIOM?

Kategorie: TANIEC KLASYCZNY

Jest takie powiedzenie, że jak się nie rozwijasz, to się "zwijasz". Postęp i ciągły rozwój, to naturalny i nieunikniony proces. Być może pragniesz zdobyć nowe umiejętności, czy poznać nowe elementy w technice tańca, którą uprawiasz, być może szukasz nowych wyzwań i doświadczeń artystycznych. Poniżej, zamieszczam kilka wskazówek, które mam nadzieję, pomogą Ci się rozwijać, zwłaszcza, jeśli Twoja stała grupa zajęciowa, reprezentuje dużo niższy poziom, a Ty szukasz nowych rozwiązań. 

 

ROZMOWA Z NAUCZYCIELEM 

Najlepszym punktem wyjścia, od którego warto rozpocząć, jest zawsze Twój nauczyciel. Pamiętaj, iż dobry pedagog, widzi więcej niż może Ci się wydawać, a w dodatku, oprócz tanecznego fachu, winien być również dobrym psychologiem i przyjacielem. Rozmowa dotycząca Twoich dotychczasowych osiągnięć, a także nowych celów, może być niezwykle pomocna. Poproś o pomoc w sporządzeniu konkretnego i przede wszystkim realistycznego planu działania. Pamiętaj, że najważniejszym czynnikiem w dokonywaniu zmian, jest zawsze zaangażowanie i gotowość do bardziej wytężonej, niż dotychczas, pracy. Każdy dobry nauczyciel, widząc zaangażowanie, chce pomagać w postępach swoim uczniom, a co najważniejsze zrobi to w sposób i tempie, odpowiadającym ich dotychczasowym umiejętnościom i możliwościom! Nie wstydź się więc rozmowy i zawsze miej odwagę zapytać!

 

HOLISTYCZNE POEJŚCIE DO TAŃCA

Jeśli chcesz osiagnąć w swoim tańcu wyższy poziom, należy pamiętać, iż w tej dziedzinie liczy się wszystko. Nie ma rzeczy mniej ważnych,a każdy element, stanowi równocześnie bazę do nauki następnego. Jeśli więc Twoim celem staje się np. nauka Grand Allegro, nie oznacza to, że możesz zaprzestać wykonywania Adagio, bo to właśnie ono wypracowuje w Twoim ciele siłę potrzebną do skoków! Jeśli zaś zdecydowałeś się rozwijać w piruetach, to właśnie allegro, da Ci sprężystość, siłę i kontrolę szybkiego wejścia na półpalce. Niestety, będąc wyłącznie uczniami, nie zawsze potrafimy dostrzec, związek pomiędzy pewnymi elementami tańca klasycznego i konieczności podejścia do techniki holistycznie. Większość ćwiczeń przy drążku, stanowi bazę do  wykonania trudniejszych pas na środku sali. Brak precyzyjnej pracy podczas wykonywania wszystkich kombinacji w trakcie lekcji tańca klasycznego, w rzeczywistości nie pozwoli wznieść Twojego tańca o poziom wyżej. Zwróć uwagę na elementy i kombinacje, które wykonujesz mniej chętnie od pozostałych i najchętniej opuściłbyś je podczas trwania lekcji. Jako tancerka i pedagog z wieloletnim stażem, podpowiem, że najczęściej, to właśnie te elelmenty, wymagają największej uwagi i koncentracji. 

 

WARSZTATY I LEKCJE DODATKOWE

W tańcu zawsze najważniejsza będzie praktyka, a co za tym idzie, częstotliwość zajęć. Jeśli chcesz ulepszyć swoje umiejetności, spróbuj w miarę swoich możliwości, zwiększyć częstotliwość uczęszczania na zajęcia baletowe, a także zacznij korzystać z dodatkowych warsztatów. Ze swojego doświadczenia, podpowiem także, abyś wziął pod uwagę, dodatkowy udział w zajęciach o poziomie niższym od Twojego. Pracy, nad podstawami, nigdy nie może być za dużo, a powrót do znanych już elementów, pozwoli Ci, skoncentrować się na precyzji ich wykonania. Poprawa podstawowej techniki, wpłynie na każdy aspekt Twojego tańca i da Ci większą swobodę, zwiększając szansę na postęp. 

 

ŚWIADOMOŚĆ POSTĘPU

Najważniejszym punktem wyjściowym, będzie zawsze uświadomienie sobie i tym samym zadanie pytania, dlaczego chcesz wyjść na nowy poziom? Co to dla Ciebie w rzeczywistości oznacza? Uświadomienie sobie tej ważnej rzeczy, spowoduje wzrost motywacji i Twojego zaangażowania. Musisz być pewny, że to naprawdę Ty tego chcesz i robisz to dla siebie, a nie dla innych, z chęci dorównania lub udowodnienia czegokowiek. Bądź realistą co do swojego rozwoju - stawiaj sobie ambitne, ale możliwe do osiągnięcia cele i zawsze pamiętaj o świętowaniu małych zwycięstw, które pomogą ci w tej wspaniałej podróży.

 

Trzymam za Ciebie kciuki! 

➡Jeśli chciałbyś wyznaczyć swoje nowe cele i kierunki rozwoju w tańcu, skorzystaj z Mini Kursu "Cele w tańcu i sporcie. Jak je wyznaczyć i zaplanować ich skuteczną realizację?" Informacje o szkoleniu znajdziesz tutaj.

➡W celu otrzymywania wiadomości edukacyjnych i informacji o aktualnych działaniach Art Project Dance Education, wskocz na naszą listę subskrybentów, podając adres email tutaj.

 

PS. Jeśli przedstawione w tym artykule wskazówki, były dla Ciebie wartościowe, będzie mi bardzo miło, gdy podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzu poniżej. Jeśli masz pytania dotyczące poruszonej tu tematyki, napisz śmiało również w komenarzu, odpowiem na każde z nich!

Jeśli chcesz pozostać z Nami w kontakcie i jako pierwszy dowiadywać sie o nowych kursach, materiałach i wydarzeniach, wskocz na nasza listę subskrybentów,klikając tutaj

 

Dołącz także do Naszej zamkniętej grupy na FB, stworzonej z myślą o społeczności AP Dance Education. Kliknij tutaj.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Akceptuję