O KORZYŚCIACH PŁYNĄCYCH Z UPRAWIANIA TAŃCA KLASYCZNEGO WŚRÓD DOROSŁYCH

Kategorie: TANIEC KLASYCZNY

Wciąż istnieje przekonanie, iż taniec klasyczny zarezerwowany jest wyłącznie dla dzieci i młodych osób. Skupiając się na twardych wymogach baletu, zapominamy, że trening ów niesie ze sobą wiele ogromnych korzyści, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.  Dotyczą one każdej osoby, bez względu na wiek, czy wygląd. O czym mowa? Przekonaj się poniżej. 

 

1. ASPEKTY FIZYCZNE. PROSTA SYLWETKA.

Nie od dziś wiadomo, że balet kojarzy się przede wszystkim z „prostą sylwetką w ciele”, bardzo wiele osób przychodzi do mnie na zajęcia z zamiarem poprawienia wad postawy, związanych właśnie z plecami. Dlaczego tak się dzieje? Trening tańca klasycznego skupia się m.in. na wzmocnieniu tzw. mięśni środka, czyli inaczej mięśni głębokich, czyli tych, które położone są bardzo głęboko w ciele. Mięśnie te odpowiedzialne są właśnie za stabilizację kręgosłupa i prawidłową postawę ciała.
 

 

2. SIŁA MIĘŚNI BEZ ICH NADMIERNEGO ROZRASTANIA.

 Sylwetki tancerek,znacznie różnią się od sylwetek, chociażby, trenerek fitnessu. Dlaczego? Balet, pomimo faktu, iż wymaga ogromnej siły mięśni, stawia na wydłużenie włókien mięśniowych, na ich przyrost nie w objętości,a w długości, czyli na ich rozciągnięcie, co z w konsekwencji nadaje ciału dużo większej elastyczności i zwiększa ruchomość w stawach.  Masywna sylwetka nie będzie w balecie pożądana, smukłość zaś, daje wrażenie większej lekkości i gracji. 

 

3.ELEGANCJA I MOTORYKA CIAŁA.

Balet zmienia sposób, w jaki się poruszasz,a co jeszcze ważniejsze, wpływa na świadomość Twojej postawy i motoryki. Tworzy, swoistą łączność z ciałem, poczucie spójności, poprzez ruchy. Prosta sylwetka, dodaje pewności siebie, odwagi i wpływa na to, jak postrzegają Cię inni.

 

Często powtarzam moim kursantom, iż ciało i psychika, są nierozłączne, nie przez przypadek mówi się, że „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Choć trening daje wiele korzyści naszym ciałom, ten mentalny aspekt, pozostaje równie nie mniej ważny i często staje się czynnikiem przeważającym w podjęciu decyzji o nauce tańca klasycznego.

 

4.ROZWÓJ KREATYWNOŚCI.

Pomyśl, kiedy ostatni raz znalazłeś czas na jakiekolwiek twórcze działanie? W dzisiejszym, zabieganym, świecie, rzadko pozwalamy sobie na rozwój tej części naszego charakteru. A kreatywność jest, jak mięsień, im bardziej ją ćwiczysz, staje się silniejsza! Kontakt z muzyką klasyczną, a także wykorzystywanie w nauce tańca, przeróżnych wizualizacji, doskonale wpływają na twórcze procesy.

 

5.DOBROCZYNNY WPŁYW NA STRUKTURĘ MÓZGU.

Co raz więcej badań dowodzi, że taniec, jest kluczem do zdrowia mózgu, do szczęścia, a nawet staje się profilaktyką demencji. Taniec, w wyjątkowy sposób, wymaga myślenia, koordynacji, a podczas pracy z muzyką, stymulowany jest ośrodek przyjemności w mózgu, a także obwody sensoryczne i motoryczne.
Jak dowodzą badania, taniec ma znacznie lepszy wpływ, na pracę mózgu, niż niejedna krzyżówka. 

 

6.ARTYZM I EMOCJE.

Artyzm, to wszystkie emocje, jakie towarzyszą Ci, podczas ruchu. To piękno, trwającej chwili. Balet jawi się aktywnością, w której uczysz się przejawiać swój własny styl, uczysz się odwagi, budujesz pewność siebie, uczysz się świadomej obecności i siły skupienia, celebrujesz ruch za jego piękno.

 

Powyżej wymieniłam zaledwie kilka powodów, podpartych moim doświadczeniem oraz w dużej mierze badaniami naukowymi. Można znaleźć by ich wiele więcej. Moi kursanci codziennie dowodzą, iż każdy ma swoje własne "dlaczego?", swój własny powód, motywację, intencję. A jaka jest Twoja? Daj mi znać w komentarzu. Jeśli masz pytania dotyczące poruszonej tu tematyki, napisz śmiało poniżej, odpowiem na każde z nich!

 

➡Jeśli mieszkasz we Wrocławiu i chciałbyś dołączyć do zajęć z tańca klasycznego dla osób dorosłych, informacje znajdziesz tutaj:

 

➡W celu otrzymywania wiadomości edukacyjnych i informacji o aktualnych działaniach Art Project Dance Education, wskocz na naszą listę subskrybentów, podając adres email tutaj.

Do zobaczenia i usłyszenia!

Jeśli chcesz pozostać z Nami w kontakcie i jako pierwszy dowiadywać sie o nowych kursach, materiałach i wydarzeniach, wskocz na nasza listę subskrybentów,klikając tutaj

 

Dołącz także do Naszej zamkniętej grupy na FB, stworzonej z myślą o społeczności AP Dance Education. Kliknij tutaj.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Akceptuję