RÓWNOWAGA W TAŃCU

Kategorie: TANIEC KLASYCZNY, PRACA Z CIAŁEM

Balans i równowaga to pojęcie niezwykle istotne w całym naszym życiu, ale także, szczególnie ważne w tańcu. Wyrobienie w sobie poczucia równowagi jest niezbędnym faktorem, by wykonać jakiekolwiek, nawet podstawowe pas w tańcu klasycznym. Na szczęście, prawidłowy balans, jest umiejętnością, którą można nabyć w praktyce, a dziś poruszam, moim zdaniem, najważniejsze kwestie, składające się na idealną równowagę.

 

USTAWIENIE CIAŁA

Prawidłowe ustawienie ciała rozpoczyna się od właściwego rozłożenia środka ciężkości w ciele. Istnieją trzy punkty podparcia w stopie: między drugim, a trzecim palcem, pod małym palcem oraz na środku pięty. Ciężar ciała powinien być idealnie wyważony, pomiędzy tymi trzema punktami. Silne poczucie kontaktu z podłogą, jest niezbędne dla prawidłowej równowagi. Bardzo często na swoich zajęciach, używam pojęcia „push the floor”, czyli odepchnij się od podłogi. Dzięki temu mięśnie kończyn dolnych wydłużają się i wpływają na stabilność ciała.

Przy prawidłowym balansie, ważne jest, aby miednica pozostawała w ułożeniu, jak najbardziej pionowym. Anatomicznie, miednica jest lekko pochylona, zachowując naturalną krzywiznę w kręgosłupie ( lordozę ). U większości osób, rezultat otrzymamy, poprzez delikatne podciągnięcie miednicy w górę i w przód. Prawidłowe ułożenie miednicy będzie związane z budową anatomiczną w naszym ciele, która u każdego z nas może się różnić, dlatego też stanowi ono indywidualną kwestię.

Talia, stanowi niejako połączenie miednicy z górną częścią ciała, którą również należy skierować w stronę centrum naszego ciała. Klatka piersiową, powinna być mocno połączona z miednicą. Tylko to połączenie, płynące przez środek ciała, może dać nam stabilną równowgę.

Barki w tym ułożeniu powinny być mocno skierowane do dołu, a łopatki ściągnięte w dół i na zewnątrz ( a nie do siebie, jak to najczęściej się dzieje).

 

OŚ CIAŁA

Na pomoc w tym temacie, może przyjść nam pojęcie wizualizacji, czyli wyobrażenia sobie czerwonej linii, przechodzącej pionowo wzdłuż naszego ciała od pięty, poprzez staw skokowy, kolanowy, biodrowy, bark, ucho, aż do czubka głowy. Linia ta, posiada dwukierunkową siłę przyciągania, co w praktyce oznacza, iż powinieneś starać się osiągać jak najwyższy punkt w swojej linii, czyli maksymalnie wyciągać się w górę i równocześnie pozostawać mocno połączonym z podłogą, czyli mocno naciskać na nią ciężarem swojego ciała.

 

ODDECH

Na swoich zajęciach używam dwóch pojęć obrazujących stan naszych mięśni: napięcie oraz naprężenie. Napięcie, czyli tzw. tonus w mięśniach, jest niezbędne, by utrzymać nasze ciało w określonej pozycji i właśnie do niego należy dążyć, naprężenie zaś powoduje, że mięśnie stają się zblokowane i wymykają się spod naszej kontroli. Tego z pewnością, będziemy unikać.

Takiego właśnie niekomfortowego naprężenia doświadczamy wstrzymując oddech, jest to nienaturalny stan w naszym ciele, a bardzo często pojawiający się zwłaszcza w początkowej fazie nauki tańca klasycznego.

Aby łatwiej pracować z ciałem i koncentrować swój umysł, należy skupić się na prawidłowym oddychaniu, z naciskiem na wydychanie powietrza. Poczucie spokoju i kontroli w ciele, bezpośrednio wpływa na jego poczucie równowagi.

Spokojny umysł i silne ciało są niezbędne dla dorosłego tancerza baletowego, aby rozwinąć poczucie równowagi.

 

CZAS

Nauka równowagi jest procesem, który wymaga czasu. Jeśli zastosujesz tych kilka uwag, na pewno zauważysz natychmiastową poprawę.

Warto, aby w momencie „upadku” czy wytrącenia się z równowagi, dać sobie czas na przeanalizowanie tego zjawiska. Który element został pominięty, w którym miejscu w Twoim ciele zabrakło siły lub poprawnego ustawienia?

Pamiętaj również, że aby nauczyć się idealnego balansu w ciele, niezbędnym jest, aby go tracić. Prawdziwą sztuką nie jest pozostawanie w ciągłej równowadze, ale umiejętność powrotu do niej.

 

➡ Jeśli zainteresował Cię temat sylwetki w tańcu, poruszam go również w jednej z transmisji FB LIve, któą znajdziesz tutaj. 

➡ Jeśli mieszkasz we Wrocławiu i chciałbyś dołączyć do zajęć z tańca klasycznego dla osób dorosłych, informacje znajdziesz tutaj.

➡W celu otrzymywania wiadomości edukacyjnych i informacji o aktualnych działaniach Art Project Dance Education, wskocz na naszą listę subskrybentów, podając adres email tutaj.

 

PS. Jeśli przedstawione w tym artykule wskazówki, były dla Ciebie wartościowe, będzie mi bardzo miło, gdy podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzu poniżej. Jeśli masz pytania dotyczące poruszonej tu tematyki, napisz śmiało również w komenarzu, odpowiem na każde z nich!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Akceptuję