ZROZUMIEĆ SWOJE CIAŁO W NAUCE BALETU DLA OSÓB DOROSŁYCH

Kategorie: TANIEC KLASYCZNY

Nieważne, czy jako dorosły, powracasz na salę baletową, czy dopiero decydujesz się na rozpoczęcie nauki w późniejszym wieku, taniec klasyczny zawsze będzie niósł ze sobą szereg wyzwań dla Twojego ciała. Często żałujemy i narzekamy, że ciało w pewnym wieku niesie jedynie ogrom ograniczeń, tymczasem warto je zrozumieć. Zmiana perspektywy może zaowocować nie tylko sukcesami w tańcu, ale także Twoim lepszym samopoczuciem. 

 

ZROZUM, CZYM RÓŻNI SIĘ BALET WYKONYWANY W DOJRZALSZYM WIEKU

Nie porównuj się z tym, co widzisz w tańcu u dzieci, czy młodzieży. Balet, choć wygląda lekko, niesie za sobą wiele trudności. Osoba dorosła nie porusza się zwykle z tą samą łatwością i energią. Z początku praca nad techniką może wydać się trudna i uciążliwa. To, co wydaje się proste, będzie często wymagało dużo więcej zaangażowania nie tylko ze strony Twojego ciała, ale także i mózgu. Fakt, że początkowo nic nie wychodzi, nie oznacza, że nie nadajesz się do baletu. 

Pamiętaj, że technika tańca klasycznego, nie jest niczym naturalnym. Wymaga od Twojego ciała poruszania się w sposób nowy i dotąd nieznany. Najbardziej niezbędna cechą, której teraz potrzebujesz jest cierpliwość i konsekwencja w działaniu, a efekty przyjdą z czasem. 

 

ZROZUMIENIE, ŻE TECHNIKA BALETOWA BĘDZIE U CIEBIE WYGLĄDAĆ INACZEJ

Bardzo możliwe, iż jedyne wykonujące taniec klasyczny, osoby dorosłe, które miałeś okazję oglądać czy poznać, to zawodowi tancerze baletowi. Byłoby dość nierozsądne oczekiwać tych samych rezultatów, rozpoczynając naukę w późniejszym wieku. Jednak fakt, iż nie będziesz wyglądać w tańcu, jak oni, nie oznacza, że nie możesz odnaleźć "tancerza" w sobie. Nawet, jeśli tańczyłeś w dzieciństwie i Twój mózg pamięta, co powinien zrobić i jaki sygnał wysłać do ciała, często ciało reaguje na bodźce już nie w ten sam sposób. Nawet w sytuacji powrotu na zajęcia, ważne jest, aby zweryfikować swoje oczekiwania w mądry i właściwy sposób. Pozwoli Ci to pozbyć sie niepotrzebnych frustracji. 

Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją naukę w nieco bardziej zaawansowanym wieku, musisz zrozumieć, że wraz z rozpoczęciem lekcji, zaczynasz tworzyć zupełnie nowe scieżki neuronowe, których wzmocnienie wymaga czasu. Bardzo często, to, co myślisz, że robi Twoje ciało, a to, co ono naprawdę wykonuje i jak się zachowuje, to zupełnie różne rzeczy i takie zjawisko jest w zupełności normalne. 

 

ZROZUMIENIE, CO JEST NAJWAŻNIEJSZE W TAŃCU

Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale nawet najznamienitsi tancerze, to nie zawsze Ci, którzy posiadają najdoskonalszą technikę. Na taniec składa się wiele kluczowych elementów, takich jak linie w ciele, sposób wykonywania danych pas. Balet to nie noga przy głowie i sto piruetów. Z wiekiem, ograniczenia w ciele, mogą stać się Twoim sprzymierzeńcem, kiedy wolniej i świadomiej schodzisz z relève, kiedy zwracasz uwagę na każdy ruch dokładniej, próbując go zrozumieć i wykonać w sposób, jaki możliwy jest tylko dla Ciebie. Takie momenty to wspaniała nagroda. 

Jeśli zrozumiesz swoje ciało i zamiast wymagać od niego niemożliwego, zaczniesz je celebrować, ono odwdzięczy Ci się podczas Twojej baletowej podróży, niejednokrotnie. Dążenie do perfekcji z równoczesnym zachowaniem życzliwości i zrozumienia wobec siebie samego, to najlepsza droga, jaką możesz obrać. Bo dla kogo tańczysz? Dla kogo to wszystko?

Jeśli robisz to dla siebie, dlaczego dajesz sobie tak mało zrozumienia?

 

➡Chcesz poczytać więcej o korzyściach płynących z uprawiania tańca klasycznego? Kliknij  tutaj.

➡Jeśli mieszkasz we Wrocławiu i chciałbyś dołączyć do zajęć z tańca klasycznego dla osób dorosłych, informacje znajdziesz tutaj.

➡W celu otrzymywania wiadomości edukacyjnych i informacji o aktualnych działaniach Art Project Dance Education, wskocz na naszą listę subskrybentów, podając adres email tutaj.

 

PS. Jeśli przedstawione w tym artykule wskazówki, były dla Ciebie wartościowe, będzie mi bardzo miło, gdy podzielisz się ze mną swoją opinią w komentarzu poniżej. Jeśli masz pytania dotyczące poruszonej tu tematyki, napisz śmiało również w komenarzu, odpowiem na każde z nich!

Jeśli chcesz pozostać z Nami w kontakcie i jako pierwszy dowiadywać sie o nowych kursach, materiałach i wydarzeniach, wskocz na nasza listę subskrybentów,klikając tutaj

 

Dołącz także do Naszej zamkniętej grupy na FB, stworzonej z myślą o społeczności AP Dance Education. Kliknij tutaj.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Akceptuję